Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A

Imieniny obchodzą: Bonifacy, Dobiesław, Wiktor, Maciej, Julita

Monika Skinder na Mistrzostwach Świata U23 w Lygne

27.02.2022

Wicemistrzostwo Świata U-23 w spricie stylem dowolnym

Wicemistrzostwo Świata U-23 w spricie stylem dowolnym

Już wynik na 10 km klasykiem wskazywał, że po chorobie z początku styczna (Covid-19) i problemach z optymalna formą na Zimowych Igrzyskach w Pekinie Monika Skinder wraca do swojej normalnej dyspozycji. Naszej mistrzyni sprintu tym razem nie przeszkadzało to, że sprint podczas Mistrzostw Świata U-23 rozgrywany jest techniką dowolną (ostatnio jej wyniki w klasyku były lepsze, ale zanim poszła do kadry zawsze była lepsza w stylu dowolnym). Po spokojnej rundzie kwalifikacyjnej (19 miejsce) Monika Skinder pewnie po mocnych biegach (najlepsze czasy biegów w ćwierćfinale i półfinale) wygrywa ćwierćfinał i półfinał wchodząc do Finału. Finał to prawdziwy popis. Już na długo przed finiszem wiadomo było, że medal będzie. Trójka zawodniczek poszła do końca na linię mety. Ostatecznie skończyło się srebrnym medalem. Monika uległa Szwedce Moa HANSSON o 0,5 sekundy, ale jednocześnie pokonała na milimetry Rosjankę Nataliye MEKRYUKOVĄ. Finały można zobaczyć:

Patrz finał od 1 godziny 22 minuty transmisji!!!!

Poniżej skrót transmisji (biegi z udziałem Moniki Skinder)

Monika Skinder - Lygna 2022

Monika Skinder - ćwiercfianał

Moniks Skinder - przed finałem sprintu

Dekoracja kwiatowa po finale sprintu - Monika Skinder nr 19

10 km klasykiem

Monika Skinder MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski bardzo dobrze zaprezentowała się podczas pierwszego startu na Mistrzostwach Świat Juniorów U-23. (Nasza zawodniczka w tym sezonie przeszła z kategorii U-18 do U-23) w Polsce kategorii nazywanej młodzieżowcem / i był to jej debiut w tej kategorii podczas Mistrzostw Świata. W swoim debiucie w biegu na 10 km stylem klasycznym zajęła 11 miejsce. Nasza zawodniczka zaczęła ten bieg trochę wolniej bo na 3 km zajmowała 20 miejsce, a na 8 km 14 miejsce, aby na ostatnich 2 kilometrach przyśpieszyć i ostatecznie zająć 11 miejsce z dobrymi FIS punktami – 67,60. Świadczy ten wynik o tym, że zawodniczka odzyskuje siły po chorobie Covid-19 z początku stycznia, która nie pozwoliła do końca zrealizować planów podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Monika Skinder startując w Igrzyskach pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego w Team Sprincie zajęła wspólnie z Izą Marcisz zajęła 9 miejsce co było najlepszym osiągnięciem biegaczy podczas XXIV ZIO. W biegach indywidualnych zajęła w sprincie techniką dowolną 42 miejsce, a w biegu na 10 km klasykiem wywalczyła 49 miejsce.

Monika Skinder i jej wyniki jako juniorki przechodzą do historii Polskiego Związku Narciarskiego, bo jako pierwsza i na razie jedyna zdobywała medale w kategorii juniorka w Mistrzostwach Świata. W 2019 roku w Lahti zdobywała srebrny medal w sprincie techniką klasyczną , następnie po dwu latach jeszcze jako juniorka zdobyła złoty medal w Vuokatti również w sprincie techniką klasyczną. Dodajmy do tego historyczny dla narciarstwa biegowego pierwszy złoty medal w sprincie podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży /EYOF / w Sarajewie i brązowy w biegu na 7,5 km stylem klasycznym. W tym okresie zdobyła jako juniorka 5 tytułów Mistrzyni Polski Seniorek w sprincie. Szósty tytuł w tym roku zdobyła jako młodzieżowiec.