Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

Tomaszowska Akademia Opowiadaczy

08.11.2021

Tomaszowska Akademia Opowiadaczy

„Tomaszowska Akademia Opowiadaczy” to projekt, który realizowany był od lipca do września 2021 r. we współpracy Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Tomaszowie Lubelskim i Stowarzyszenia Gang Poszukiwaczy Szczęścia z Lublina.

Celem projektu było podniesienie kompetencji językowych i społecznych poprzez udział w warsztatach sztuki opowieści oraz wykładach językoznawczych i literaturoznawczych. Projekt odwoływał się do dawnych sztuk opowiadania, które stanowią atrakcyjną formułę poznawania kultury i tradycji, a które, wpisane w kontekst współczesności, pozwalają odkryć, że opowieści narracyjne stanowią ważny element naszego codziennego życia. Projekt pokazał także, że opowieści od dawien dawna bawią̨ i uczą, integrują̨ społeczność, zacieśniają więzi międzypokoleniowe. Działania realizowane w ramach „Tomaszowskiej Akademii Opowiadaczy” kierowane były także do mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego.

Seniorki z Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, panie: Janina Borkowicz, Irena Deresz, Wanda Dziewiczkiewicz, Jadwiga Skawińska, Krystyna Typek, Maria Wiśniewska, Mariola Wiśniewska oraz Teresa Ostrowska i Zenona Mrozek wzięły udział w warsztatach poświęconych sztuce opowieści (storytelling), na których pod okiem instruktora opracowały różnorodne historie. Były wśród nich bajki, opowieści edukacyjne oraz historie inspirowane własnym życiem. Każdą opowieść możemy znaleźć na fanpage'u Stowarzyszenia.

W ramach projektu odbyły się także wykłady poświęcone opowiadaczom i sztuce opowieści oraz wykorzystywaniu storytellingu w kulturze i marketingu, a także wykłady językoznawcze, w których dr hab. Mariusz Koper zwrócił szczególną uwagę na specyfikę językową powiatu tomaszowskiego na tle gwar województwa lubelskiego oraz „Język i kulturę regionu w świetle nazw własnych pogranicza-polsko-ukraińskiego”.

„Opowieści żyją, kiedy są opowiadane” – zauważa Agnieszka Skawińska, koordynator projektu – „dlatego zorganizowaliśmy także „akcje opowiadaczy”, podczas których wybraliśmy się z naszymi opowieściami do dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim”. Odbyły się także spotkania w Szkole Podstawowej w Majdanie Górnym oraz w Niepublicznej Szkole Podstawowej Little Oxford w Tomaszowie Lubelskim. „Ze względu na duże zainteresowanie, chcielibyśmy kontynuować nasze wędrowne opowieści i odwiedzić inne placówki edukacyjne w regionie” – podkreśla Skawińska.

Finałem projektu był Wieczór Opowieści, na którym zostały przedstawione wyniki pracy na warsztatach. Następnie odbyło się wspólne świętowanie przy grillu, połączone z pokazem fireshow.

Projekt „Tomaszowska Akademia Opowiadaczy” dofinansowany był ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021. Honorowy patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski.

Wersja do druku Generuj PDF
---