Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

Cicha noc, święta noc…

28.02.2014

Cicha noc, święta noc…

      19 grudnia w Urzędzie Miasta odbyło się kolejne, ostatnie w tym roku spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

      „Są takie dni w ciągu roku, na które czeka się z utęsknieniem” - powiedziała Jadwiga Skawińska kierownik UTW, rozpoczynając spotkanie. Do tych dni zaliczyć można święta Bożego Narodzenia - okres radości, a także ludzkiej życzliwości, pełen refleksji i ciepła rodzinnego. To także czas spełnionych nadziei.

      Kierownik Jadwiga Skawińska powitała zaproszonych gości: burmistrza miasta Wojciecha Żukowskiego, Beatę Łabę – z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3, Jolantę Kowalską bibliotekarka z tej szkoły, Adama Skorniewskiego – kierownika MOPS-u, Annę Piturę - dyrektora Biblioteki Pedagogicznej, Andrzeja i Elżbietę Dziubów z harcerzami, Mariana Gumielę – kierownika chóru „Tomaszowiacy”.

      Inscenizacja bożonarodzeniowa przygotowana przez zespół literacki pod kierunkiem Bogusławy Marczak składała się z recytacji poezji. Wystąpili: Irena Ostojska, Urszula Szałapska, Zbigniew Skawiński, Maria Bartecka oraz Teresa Łaba z wnuczką Pauliną. Chór „Camerata” pod kierunkiem Piotra Giski wykonał koncert kolęd. Nastrój świąteczny udzielił się zaproszonym gościom, seniorom i harcerzom.

      Przygotowanemu przez harcerzy wystąpieniu towarzyszyło przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Harcerze przedstawili historię Światełka, która sięga roku 1986 roku w Austrii. Zorganizowanego jako bożonarodzeniowe dzieło charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później do akcji włączyli się skauci austriaccy i oni rozpoczęli wędrówkę z betlejemskim ogniem roznosząc je do różnych instytucji, szpitali, sierocińców, urzędów. Ogień ten miał być symbolem pokoju, braterstwa i miłości. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety i uczestniczy w niej od 1991 roku. Stąd ogień z Betlejemskiej Groty przekazywany jest dalej innym państwom: Ukrainie, Danii, Rosji.

      Komendant Andrzej Dziuba i sekretarz hufca Aneta Kita przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju na ręce pani kierownik Jadwigi Skawińskiej.

      Harcerze przekazali w darze własnoręcznie robioną szopkę i niewielką choinkę. Burmistrz Wojciech Żukowski oraz Elżbieta Dziuba otrzymali piękne bombki wykonywane przez Urszulę Szałapską, natomiast harcerze kosz słodyczy od słuchaczy UTW.

      W oczekiwaniu na tę jedną, wyjątkową i niepowtarzalną Noc Bożego Narodzenia, przewodnicząca Samorządu UTW Jadwiga Karpowicz złożyła życzenia „przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze, a kolejny Nowy 2014 Rok by był czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń”.

ab

Wersja do druku Generuj PDF
---