Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Niedziela, 25 lutego 2024 r.
Imieniny obchodzą: Cezary, Donat, Wiktor, Alma, Jarosław

Dzieci z Solonki z wizytą w Tomaszowie Lubelskim

09.02.2023

Dzieci z Solonki z wizytą w Tomaszowie Lubelskim

W dniach 7-8 lutego 2023 r. 19. dzieci z Solonki w Ukrainie przebywało z wizytą studyjną w Tomaszowie Lubelskim. Solonka to siódme, a zarazem najmłodsze miasto partnerskie Tomaszowa. Dzieci przez dwa dni poznawały miasto oraz ofertę sportową i edukacyjną Tomaszowa Lubelskiego. Odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 2, gdzie pod czujnym okiem Pani Krzysztofy Kulas oraz koleżanek i kolegów z Polski, brały udział w zajęciach robotyki. Dużą aprobatą cieszyły się bardzo interesujące zajęcia zorganizowane przez Dyrektora oraz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczestnicy wizyty mieli okazję poznać również obiekty sportowe na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz skorzystać z miejskiego basenu. Dzięki uprzejmości właścicieli, nasi goście z Ukrainy mogli zobaczyć jedną z największych atrakcji Roztocza jaką jest Archipelag Roztocze w Budach.

Celem wizyty było nawiązanie współpracy wśród młodego pokolenia Polaków i Ukraińców stanowiących podstawę przyszłej Polsko – Ukraińskiej współpracy. Równie ważnym aspektem jest oderwanie, choć na chwilę, dzieci od wojennej rzeczywistości w Ukrainie.

Jak powiedział Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, „….chodzi przede wszystkim o zapewnienie dzieciom spokoju i odpoczynku od poczucia zagrożenia”. 

Wizyta delegacji była również okazją do podpisania porozumienia z Caritas Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej dotyczącego realizacji zadania „Mobilne Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom” realizowanego w ramach Programu EA 18/22 „Caritas w Polsce na rzecz osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie” finansowanego przez Caritas Internationalis (Operator: Caritas Polska). W wyniku realizacji tego porozumienia w Puncie Recepcyjnym funkcjonującym przy OSiR Tomasovia uchodźcom z powiatu tomaszowskiego będzie udzielana pomoc doradcza, psychologiczna oraz pomoc rzeczowa.

Wersja do druku Generuj PDF
---