Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Czwartek, 30 maja 2024 r.
Imieniny obchodzą: Ferdynand, Karol, Feliks, Jan, Gryzelda

10 lat chóru Camerata

24.10.2016

10 lat chóru Camerata

      Mówi sie, że śpiewanie jest mową nasiloną przez uczucie, a głos ludzki to najszlachetniejszy z dźwięków. Dodajmy, że pieśń łączy ludzi i łagodzi obyczaje. To właśnie z potrzeby wspólnego śpiewania w 2005 r. powstał chór „Camerata”. Początkowo był to chór żeński 10-osobowy. utwory opracowane były na 3 głosy (sopran I, sopran II i alt), a repertuar od renesansu do współczesności. Chór rozrastał się, przybywali nowi członkowie i w 2006 roku był to już chór mieszany – 4 głosowy. Pierwszym dyrygentem chóru był mgr Piotr Jurgielewicz – nauczyciel (obecnie dyrektor) Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim.

      To on wprowadził nas w tajniki śpiewu chóralnego. Uczył jak należy oddychać, jak wydobywać brzmienie głosu, czytać nutu i znaki na pięciolinii.

      Chór „Camerata” głównie uświetnia uroczystości organizowane przez UTW w Tomaszowie Lubelskim, występował też w Lublinie na UTW, którego filią jesteśmy.

      Od początku istnienia chór uczestniczy w przeglądach Twórczości Artystycznej Seniorów, wielokrotnie zdobywając czołowe miejsca i tak:

  • w 2006 r. – II miejsce w Hrubieszowie,
  • w 2007 r. – I miejsce w Hrubieszowie kwalifikując się do II etapu w Dęblinie, gdzie wyśpiewaliśmy I miejsce i zakwalifikowaliśmy sie do III etapu.

 

  • Kilkakrotnie braliśmy udział w Juwenaliach III Wieku w Warszawie – gdzie oprócz chóru prezentowali się soliści.
  • Rokrocznie chór bierze udział w powiatowym przeglądzie Kolęd i Pastorałem w Tomaszowie Lubelskim a także w okolicznych miejscowościach (w Bełżcu, Tyszowcach, w Rachaniach).
  • Uczestniczył 2-krotnie w Festiwalu Pieśni Maryjnych w Górecku Kościelnym – gdzie wyśpiewał brązowy i srebrny różaniec.
  • Wyróżnieniem dla chóru było specjalne zaproszenie na Kameralny Festiwal Bożonarodzeniowy w Państwowej Szkole Muzycznej Warszawa-
  • Zaznaczyliśmy też obecność w Kozienicach na 8 ogólnopolskim przeglądzie piosenki biesiadnej.

 

      Szczególne miejsce w naszych sercach ma dla nas udział w Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Tomaszowie Lubelskim organizowanym przez chór „Tomaszowiacy”

      W swoim dorobku mamy wiele dyplomów , statuetek i nagród. repertuar chóru stanowią pieśni religijne, świeckie, patriotyczne, utwory ludowe a także muzyka popularna, Chór śpiewa a`appella. Dyrygentem chóru jest obecnie mgr Piotr Giska – nauczyciel Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim.

Danuta Kogut

Wersja do druku Generuj PDF
---