Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

Bezsilność człowieka wobec niesprawiedliwych praw świata

13.03.2018

Bezsilność człowieka wobec niesprawiedliwych praw świata

      Zajęcia o takiej tematyce przeprowadziła dla słuchaczy UTW mgr Urszula Kędra. W zajęciach wzięło udział także 8 uczniów ze szkoły podstawowej nr 2, którzy deklamowali wiersze, śpiewali i tańczyli.

      Pani Urszula Kędra posługując się doskonałą wiedzą i ogromnymi umiejętnościami wykazała, iż problem konfrontacji człowieka z losem pojawiał się często w literaturze na przestrzeni wielu epok.

      Życie ludzkie to nieustanna walka dobra ze złem, w której człowiek musi przeciwstawiać się przeciwnościom egzystencjonalnym. Nieodzownym towarzyszem tych zmagań jest cierpienie, wobec którego niektórzy z nas SA bezsilni i niejednokrotnie zatracają sens życia.

      Świadczą o tym losy Hioba, króla Edypa czy Jana Kochanowskiego. Innym przykładem jest postać Wertera, bohatera powieści Goethego, który jest bezsilny wobec miłości do pięknej Lotty.

      Należy tu także wspomnieć o bohaterze powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej – Zenonie Ziemkiewiczu. Zenon jest bezsilny wobec genów które odziedziczył od ojca i wobec praw grupy społecznej, z której się wywodził.

      Pokaz multimedialny zakończyła piosenka o losie, która pani Urszula Kędra pięknie wkomponowała w treść wykładu

J. Skawińska

Wersja do druku Generuj PDF
---