Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

Dzień pachnący kwiatami

18.03.2019

Dzień pachnący kwiatami

Dzień Kobiet ma się dobrze! Sympatyczne święto nie odeszło z epoki. Dzień Kobiet jest oficjalnie uznawany jako święto w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Brazylii, Chinach, na Kubie, w Rosji i Burkina Faso. W tych krajach kobiety są obdarowywane kwiatami. W Wielkiej Brytanii nie, za to są tam wówczas organizowane liczne wykłady poświęcone sławnym kobietom.

W Rosji i w Chinach ósmego marca panie mają dzień wolny od pracy. W Portugalii przyjął się zwyczaj, że tego dnia pracodawcy zapraszają pracownice na obiady.

Dzień Kobiet często jest kojarzony z PRL i uważany za tradycję stworzoną przez komunistów. Ale narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX w po fali protestów kobiet, które walczyły o równe traktowanie. Został ustanowiony 28 lutego 1909 r. przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach, do jakich doszło w Nowym Jorku.

Niezwykle uroczyście Dzień Kobiet jest obchodzony na UTW w Tomaszowie Lubelskim. Zespół AS corocznie przygotowuje program artystyczny dla wszystkich seniorek. Piękne piosenki, wiersze, żarty umilają te spotkania. Zespół AS wystąpił w składzie: Henryk Hypiak, Jan Kuśmierczuk, Mieczysław Piwko, Andrzej Podgórski i Czesław Wojciechowski.

 

Zdjęcia: Zbigniew Skawiński

Wersja do druku Generuj PDF
---