Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Sobota, 23 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław, Linus, Liwiusz

Poznajemy las na nowo

28.02.2014

Poznajemy las na nowo

      Zdrowie, sztuka, literatura piękna to tylko niektóre zagadnienia, z którymi spotykają się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zajęciach edukacyjnych. Szczególnym zainteresowaniem zaś cieszą się tematy związane z przyrodą. Nie mogło więc zabraknąć spotkania ze strażnikiem leśnym Nadleśnictwa Tomaszów.

      Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski jest jednym z 25 nadleśnych Regionów Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

      Wyróżnia się wyjątkowym nagromadzeniem cennych elementów przyrody, toteż 70% jego terenu włączono do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA2000. utworzono tu 9 rezerwatów oraz liczne pomniki przyrody, występuje tu wiele gatunków rzadkich roślin i zwierząt.

      Z zagadnieniem piękna przyrody oraz tajnikami leśnej gospodarki zapoznał słuchaczy UTW pracownik nadleśnictwa pan Tomasz Kotowicz.

      Przedstawił on historię lasów nadleśnych, które powstało ok. 1945 roku z lasów państwowych lezących w kompleksach: Siwa Dolina, Ulów oraz Potoki i do 1945 roku wchodzących w skład Nadleśnictwa Biłgoraj a także z lasów własności prywatnej przejętych po wojnie przez Skarb Państwa.

      Teren Nadleśnictwa, podobnie jak całe Roztocze leży n granicy ścierania się klimatu atlantyckiego i kontynentalnego co sprawia, że lata są tu dość ciepłe a zim dosyć mroźne.

      Teren Nadleśnictwa jest obszarem wyjątkowo cennym przyrodniczo. Są tu 4 obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 (OSO) oraz specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO). Blisko połowę powierzchni Nadleśnictwa stanowią lasy ochronne, chroniące głównie gleby i wody. Dotychczas utworzono tu Rezerwaty: Łabunie, Skrzypy Ostrów, Przecinka, Zarośla, Jalinka, Ksieżostany i Manowska Góra.

      Nadleśnictwo Tomaszów prowadzi edukację przyrodniczo-leśną dla chętnych. Bazę edukacyjną stanowią izba edukacji leśnej, dwie piesze i jedna rowerowa ścieżki edukacyjne oraz punkt edukacji przy szkółce leśnej. Na terenie Nadleśnictwa są także urządzenia i obiekty turystyczne jak: parkingi i miejsca postoju pojazdów oraz wyznaczone miejsca na ogniska i trasy rowerowe.

      Pan Tomasz Kotowicz prowadził zajęcia w sposób niezwykle ciekawy. Potrafił interesująco opowiadać o zabytkach kultury leśnej obfitującej w liczne ślady i pamiątki burzliwej historii. Nadleśnictwo Tomaszów jest bowiem obszarem wielowiekowego przenikania się różnych kultur i religii. Mieliśmy okazję obejrzeć ponad 200 zdjęć autorstwa pana Kotowicza. Na wiosnę planujemy wyruszyć jednym z 6 pieszych szlaków turystycznych.

j.s.

Wersja do druku Generuj PDF
---