Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Wtorek, 5 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Saba, Kryspin, Gerard, Sabina, Edyta, Krystyna, Norbert

Białe złoto

04.08.2014

Białe złoto

      3 kwietnia w sali klubowej Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim odbyło się kolejne spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Uniwersytet gościł panią Ewą Matyaszewską – historyka sztuki, doktora nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

      Zaprezentowany wykład dotyczył początków oraz ewolucji porcelany w Europie. Słowo „porcelana” wywodzi się od „porcella” i oznacza „muszlę”. Jej korzenie sięgają dziewięciowiecznych Chin, gdzie była wyrabiana. Do Europy trafiła około czternastego wieku za sprawą podróżnika Marco Polo. Od tego czasu rozpoczął się import porcelany z Chin, która była materiałem tak szlachetnym, tak niespotykanym i trudnym wyśnienia dla Europejczyków, że w tym czasie warta była więcej niż złoto. Przez wieki alchemicy próbowali odgadnąć sposób wyrobu porcelany – tajemnicy strzeżonej przez chińskich producentów. Mniej więcej do roku 1707 rynek europejskiej porcelany ogarnięty był przez Chińczyków, którzy byli mistrzami (i twórcami) porcelany. Przełom nastąpił właśnie w 1707 roku, kiedy Johann Friedrich Böttger, po trzydziestu latach pracy odkrył w końcu skład białego złota. Böttger był uczonym pracującym dla Augusta II Mocnego – ogromnego miłośnika porcelany, który ufundował pierwszą w Polsce i w Europie wytwórnię porcelany w Miśni.

      Sam sposób produkcji tych unikalnych zastaw był niezwykle trudny i skomplikowany. Wymagał połączenia odpowiedniej ilości składników, temperatury pieca i umiejętności w wypalaniu produktów.

      Od tego momentu rozpoczęła się zawrotna kariera porcelany, która już wcześniej uważana była za produkt ekskluzywny. Obok zastaw stołowych zaczęły powstawać figurki, wszelkiego rodzaju sekretarzyki, stoliki, oraz zegary w porcelanowych oprawach.

      Dziś tradycyjny sposób wyrabiania porcelany można oglądać jeszcze w Ćmielowie, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim.

      Niezwykle bogaty w treść i przykłady wykład dr Matyaszewskiej, cieszył się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

js

Wersja do druku Generuj PDF
---