Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian, Hieronim, Jan, Bernard

Przeszłość dla przyszłości - zakończenie projektu

02.01.2015

Przeszłość dla przyszłości

      16 grudnia odbyła się gala kończąca projekt UTW „Przeszłość dla przyszłości”. Projekt finansowany był ze środków programu „Działaj lokalnie”. Jest to program Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, a kierowany do miejscowości do 20 tyś. mieszkańców; ma na celu aktywizowanie społeczeństw lokalnych do wspólnych działań o charakterze dobra wspólnego.

      Projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Przeszłość dla przyszłości” angażował młodych i seniorów do wspólnych działań. Mottem projektu było „Szanować przeszłość, dzielić się nią z młodzieżą, radośnie żyć chwilą obecną i z ufnością patrzeć w przyszłość”.

      Większość działań w ramach projektu była prowadzona w mieście Tomaszów Lubelski. Beneficjentem była młodzież Gimnazjum nr 2 oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Najważniejszymi zadaniami realizowanymi w projekcie było przede wszystkim wyłonienie grupy uczestników projektu, która wzięła udział w warsztatach wiedzy o teatrze, prowadzonych przez panią Urszulę Kędrę, nauczycielkę języka polskiego. Podczas warsztatów przeprowadzono między innymi zajęcia z właściwego komunikowania się, emisji głosu, poruszania na scenie i tym podobne. Efektem warsztatów teatralnych była sztuka, w której uczestniczyli seniorzy i młodzież gimnazjalna. Oprócz tego, dla najaktywniejszych słuchaczy UTW i uczniów zorganizowana została wycieczka do teatru w Rzeszowie, gdzie obejrzeli sztukę „Pan Tadeusz”. Po spektaklu uczestnicy wycieczki mieli okazję spotkać się z aktorami oraz wejść za kulisy teatru i poznać jego pracę od „podszewki”. Ponadto prowadzony jest kurs komputerowy, który gromadzi obecnie sześć grup chętnych do nauki słuchaczy. Kurs będzie trwał do stycznia, w Bibliotece Pedagogicznej, ale już teraz organizatorzy planują jego kontynuację na poziomie zaawansowanym.

      W ramach projektu przeprowadzono także konkurs literacki „Powróćmy do korzeni”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów Gimnazjum i słuchaczy naszego Uniwersytetu. Tematem konkursu „Powróćmy do korzeni” było Wspomnienie – najbardziej charakterystyczne lub ważne wspomnienie z domu rodzinnego. Prace zgłoszone na konkurs opublikowane zostały w broszurce z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, wydanej pod tytułem „Powróćmy do korzeni”. Konkurs literacki prowadziła koordynator projektu – pani Agnieszka Skawińska.

      Głównym celem projektu było oczywiście zacieśnianie więzi międzypokoleniowych. Dla seniorów oznacza to kontakt z młodym pokoleniem, który sprzyja chociażby poznawaniu przez nich nowinek technicznych. Młodzież natomiast mogła pogłębić wiedzę o swoich korzeniach, co również wpłynęło pozytywnie na ich relacje z dziadkami i w ogóle seniorami.

      Gości przybyłych na uroczystą galę, która odbyła się w sali narad Urzędu Miasta, powitała kierownik UTW pani Jadwiga Skawińska. Seniorzy złożyli życzenia i pogratulowali wygranej panu burmistrzowi Wojciechowi Żukowskiemu. Wiersz napisany przez panią Marię Garbarz, przytaczam we fragmentach:

Pan Burmistrz się przechadza
Myśli, główkuje
Jest już drugą kadencję
A to zobowiązuje
(…)
Życzymy Ci powodzenia
Wszystkiego najlepszego na świecie
A Ty pamiętaj również
O naszym Uniwersytecie.

      Po wstępach i podziękowaniach, młodzież gimnazjalna i seniorzy biorący udział w projekcie, odegrali sztukę, która powstała podczas warsztatów. Reżyserem spektaklu była pani Urszula Kędra. Z racji na okres przedświąteczny, podczas warsztatów ustalono, iż najlepszym pomysłem na sztukę będą jasełka. Były to jednak jasełka nietypowe, niezwykle humorystyczne. Obok Lucyfera (Jan Kuśmierczuk) i jego świty, wystąpiły także aniołki z UTW, przedstawiciele poszczególnych profesji (policjant, murarz, taksówkarz), którzy za wezwaniem anioła (Danuta Kogut) podążyli do stajenki powitać nowonarodzonego. Niespodzianką był natomiast udział w przedstawieniu przewodniczącego Rady Miasta pana Mirosława Fusa, który wcielił się w rolę Wójta. Możemy uznać, że debiut aktorski pana Fusa wypadł znakomicie i podejrzewam, że nie był to ostatni raz, kiedy UTW wykorzysta jego nowoodkryte talenty. Sztuka zakończyła się wspólnym odśpiewaniem kolędy.

      Sztuka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Obecny na sali ks. Jan Krawczyk, zaprosił występujące diablątka na coroczne obchody święta Trzech Króli, 6 stycznia.

      Projekt „Przeszłość dla przyszłości” jest jedną z licznych inicjatyw UTW mających na celu integrację międzypokoleniową. Organizatorzy mają nadzieję, iż najbliższej przyszłości możliwe będzie jego kontynuacja, a także nieustanna promocja Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tomaszowie. Chcą bowiem przypomnieć seniorom, że jest takie miejsce w Tomaszowie, gdzie mogą się spotkać, wysłuchać ciekawych wykładów, spotkać się z interesującymi ludźmi.

a. skawińska

Wersja do druku Generuj PDF
---