Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Czwartek, 29 lutego 2024 r.
Imieniny obchodzą: Lech, Lutomir

O zdrowie seniorów

05.05.2016

O zdrowie seniorów

      7 kwietnia w siedzibie tomaszowskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się interesujące spotkanie słuchaczy UTW z lekarzem Henrykiem Dolanowskim, specjalistą medycyny rodzinnej, szefem NZOZ „Poradnia Rodzinna”, który przedstawił wykład o zdrowiu seniorów, zaś szczegółowo temat brzmiał: Kontrola chorób przewlekłych w wieku starszym.

      Lekarz Henryk Dolanowski posiłkując się prezentacją multimedialną, zapoczątkował swe wystąpienie od zarysowania spraw podstawowych, jak pojęcie i charakterystyka osób starszych. Zauważył, że wiek nie musi być jednoznaczny z metryką i sumą przeżytych lat, bo tak naprawdę o wieku decyduje nastawienie do życia, do świata, do ludzi, a określają go trzy etapy, przy czym pierwszy z nich ma miejsce, gdy senior potrafi jeszcze samodzielnie wykonywać przy sobie wszelkiego rodzaju czynności samoobsługowe, etap II - gdy występują już pewne ograniczenia związane np. z ruchomością kończyn (stawy), ale przy okresowej pomocy rodziny zapewnione jest jeszcze poprawne funkcjonowanie i etap III - kiedy bez zapewnienia stałej pomocy od osób trzecich z zewnątrz nie jesteśmy w stanie dać sobie rady.

      Z kolei wykładowca w przystępny i praktyczny sposób omówił, jak należy przeprowadzać kontrolę parametrów ciśnienia tętniczego, przy czym należy to robić o właściwej godzinie, z odpowiednią częstotliwością, zastosowaniem dobrego miernika i odnotowania wyniku, a w razie wątpliwości trzeba skontaktować się z lekarzem. Należy przy tym zwrócić uwagę na objawy ewentualnego kołatania serca, ucisk pod mostkiem czy napadowe bóle głowy. Przy okazji omawiania pomiaru poziomu cukru we krwi lekarz przedstawił charakterystykę typów cukrzycy I i II, zalecał pomiar 2 godziny po posiłku, ostrzegał, by nie oszukiwać siebie ani lekarza podawaniem fałszywych wyników. Zwracał też uwagę, że cukier jest właściwie we wszystkich produktach, podobnie jak sól, a poziom cukru we krwi może mieć charakter indywidualny. Ostrzegał, że cukrzyca jest bardzo podstępną chorobą, a jej konsekwencje odbijają się na wielu organach i układach. Wskazywał, że bardzo niebezpieczna dla osób starszych jest otyłość, gdyż obciąża ona wiele układów, w tym kostno-stawowy i generuje nadciśnienie.

      Co do prowadzonych badań w wieku starczym, to powinny być one prowadzone w zależności od objawów, rodzaju i stanu zaawansowania chorób, przy czym lekarz podał systematykę badań, dzieląc je na kontrolne, diagnostyczne i profilaktyczne. Szczególną uwagę zwrócił na prawidłowe funkcjonowanie CUN - centralnego układu nerwowego i jego funkcje życiowe, jak pamięć i rozumienie, zalecając stałe i systematyczne ćwiczenie umysłu, jak czytanie, pracę przy komputerze, oglądanie filmów, rozmowy, dyskusje z innymi ludźmi, wymianę poglądów.

      Wykładowca wskazał na konieczność stosowania w wieku starszym różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych, zachowanie mobilności i racjonalnego ruchu dostosowanego do możliwości fizycznych, proponując np. co dwa dni po 40 minut intensywnego spaceru, jako minimum zachowania zdrowia. Jako ważny element zdrowia lekarz zalecił zachowanie odpowiedniej diety - niewielkie objętościowo porcje posiłków 5 razy dziennie z dużą ilością błonnika z warzywami i owocami, unikanie konserwantów i wysoko wydajnych wędlin.

      Gość spotkania przestrzegał przed niebezpieczeństwem związanym z lekami, które powinny być stosowane tylko z przepisu i pod kontrolą lekarza, a nie polecane przez znajomych. Muszą być one stosowane o właściwej porze, godzinie, we właściwej ilości - przed lub po posiłku i tak, by lekarz rodzinny wiedział, co przepisał specjalista. Należy przy tym mieć świadomość możliwości interakcji leków i nie przesadzać z ich dawkowaniem. Na zakończenie spotkania lekarz wyraził swe zdanie na temat Ustawy 75+ i jej skuteczności dla zdrowia seniorów, podkreślając raz jeszcze, jak istotna jest sprawa przepływu informacji między lekarzem specjalistą a lekarzem rodzinnym.

      W drugiej godzinie spotkania słuchaczy UTW na estradzie wystąpili członkowie kabaretu Aluzja, przygotowani pod kierunkiem kierownika artystycznego - Marii Goral. Kabaret zaprezentował się w całej krasie z okazji Dnia Opieki Zdrowotnej, a w repertuarze występu znalazły się zarówno pieśni chóralne podkreślone bogatą gestykulacją, dialogi, skecze z życia wzięte, a podejmujące tematykę na styku służba zdrowia - pacjenci, ale także aluzyjnie potraktowano sprawy polityczne i społeczne kraju i UE. Piękne, barwne kostiumy z ozdobami i dodatkami, świetnie przygotowane teksty oraz wokal zdecydowały o entuzjastycznym przyjęciu prezentowanego programu przez publiczność, która gorącymi brawami dziękowała za występ i za bisy.

Wojciech Dziedzic

Wersja do druku Generuj PDF
---