Tomaszów Lubelski strona głowna kamery miejskie mapa strony kontakt     facebook twitter     A A A
 
Piątek, 1 grudnia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Tomaszów stawia na duże rodziny

02.09.2014

27 sierpnia w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja inaugurująca program „Rodzina Trzy Plus” skierowany do rodzin wielodzietnych z Tomaszowa. Wydane zostały pierwsze karty uprawniające do korzystania z rabatów i ulg w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach w mieście i okolicy. 
     Program „Rodzina Trzy Plus” skierowany jest do rodzin mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje, a w przypadku osób niepełnosprawnych, legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bez ograniczenia wieku.
Program jest elementem polityki społecznej realizowanej przez samorząd miasta Tomaszów Lubelski. - Rozpoczynamy realizację programu „Rodzina Trzy Plus”, skierowanego do tych rodzin, które znalazły w sobie to posłannictwo, by mieć troje lub więcej dzieci. To dobra inicjatywa. Chcemy kreować pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych, dawać im szanse rozwoju kulturalnego, sportowego czy edukacyjnego. Utrzymanie dużej rodziny wiąże się z dużymi wydatkami. Stąd pomysł na kartę „Rodzina Trzy Plus” upoważniającą do korzystania z rabatów i ulg w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach w mieście i okolicy. Dopiero rozpoczynamy realizację programu, dlatego lista instytucji i przedsiębiorstw przystępujących do programu jest otwarta, myślę, że będzie wzrastać. Mam też nadzieję, że będzie się zwiększała liczba rodzin przystępujących do programu – mówił burmistrz miasta Wojciech Żukowski.
     Wnioski o wydanie karty „Rodzina Trzy Plus” należy składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Otrzymanie karty jest bezpłatne. Jest to imienny dokument, wydawany dla każdego członka rodziny.
     - W Tomaszowie rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci jest 30. Do tej pory wydano 322 kart „Rodzina Trzy Plus”. Należy tu podkreślić, że to nie jest pomoc społeczna. Przy przystąpieniu do programu nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Aby otrzymać kartę, należy się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, do pani Barbary Malec, koordynatora programu. Karta ważna jest na rok kalendarzowy, natomiast ważność karty wydanej w bieżącym roku upływa z dniem 31.12.2015 r. - mówi Adam Skorniewski Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wszelkie informacje o programie „Rodzina Trzy Plus”, w tym wnioski o wydanie karty, dostępne są także na stronie internetowej Urzędu Miasta www.tomaszow-lubelski.pl, w zakładce „Karta rodzina trzy plus”. Tam też można znaleźć wykaz instytucji i przedsiębiorstw, które przystąpiły do programu, oferując katalog zniżek i ulg dla rodzin wielodzietnych.
Miasto ze swojej strony oferuje rodzinom wielodzietnym 30 % zniżki w opłatach za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto Tomaszów Lubelski. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Tomasovia” oferuje zwolnienie z wpisowego w organizowanych  imprezach sportowo - rekreacyjnych.
Na dzień dzisiejszy ponadto do programu przystąpiło 9 firm z Tomaszowa i okolic. Pizzeria „Trattoria” mieszcząca się przy ul. Kościuszki 21 w Tomaszowie proponuje 10% zniżki na wyprodukowane własne produkty, Zajazd „Arkadia” w Kolonii Łaszczówka - 10% rabatu na korzystanie z basenu, Pensjonat „Sosnowe Zacisze” z Suśca 5% zniżki na korzystanie z basenu krytego, jacuzzi i sauny i 5% zniżki na nocleg w pokoju hotelowym ze śniadaniem. Przedsiębiorstwo Handlowe „Chemia” Hurt-Detal mieszczące się przy ul. Kościelnej 4 w Tomaszowie oferuje 4% upustu na pełny asortyment. W Stacji Paliw Lotos przy ul. Lwowskiej 126 przysługuje zniżka na paliwo (5% za 1 litr paliwa przy płatności gotówką). W sklepie spożywczym „Zbyszko” przy ul. Okulickiego 5 można zrobić zakupy z 3% zniżką. Pracownia krawiecka „MAAG” przy ul. Piekarskiej 17 B proponuje 10% rabatu na wszystkie świadczone usługi. Również 10% zniżki na świadczone usługi oferuje Salon Fryzjerski mieszczący się przy ul. Piekarskiej 17 D. Sklep „INTERMOLIMA”przy ul. Lwowskiej 56 A oferuje: 30% zniżki na ubranka letnie dziecięce, 25% na ubranka zimowe, 25% na spodnie oraz 25% na skafandry.
     Jak informuje Adam Skorniewski, lista ta nie jest zamknięta, zgłaszają się kolejni chętni, by włączyć się w tą cenną inicjatywę. Adresy firm i zakładów, które włączą się do projektu będą regularnie zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Miasta.
     - Ciesze się, że w Tomaszowie powstała taka inicjatywa. Jak tylko się dowiedziałem o niej, uznałem, że warto rozpropagować ją wśród przedsiębiorców. Spotkało się to z ciepłym przyjęciem, entuzjazmem. Przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani i chcielibyśmy wspierać  rodziny wielodzietne poprzez system rabatowy. W dzisiejszych czasach, kiedy się wyludnia region, kiedy społeczeństwo staje się bardzo wygodne, kiedy rodzina to jedno dziecko lub wcale. Młodzież decyduje się na założenie rodziny w późnym wieku, dzieci rodzą się za granicą, to bardzo ważne. Tym wsparciem chcemy sprawić, żeby inni wam zazdrościli tak pozytywnie. Żeby z was brali przykład. W obecnych czasach trzeba pokazać, że duża rodzina to jest przykład i w tym kierunku trzeba iść. My jako przedsiębiorcy chcemy się mocno w to włączyć – mówił Jacek Sikora prezes Tomaszowskiego Forum Gospodarczego.
     Wraz z przyznaniem karty „Rodzina Trzy Plus” wnioskodawcy otrzymują także ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny oferującą system zniżek oraz dodatkowych uprawnień na terenie całego kraju. Więcej informacji na temat „Karty dużej rodziny” można uzyskać w MOPS w Tomaszowie i na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl.
Wersja do druku Generuj PDF
---